„Dziewuchy ano i kobiety żeniate, przechodzące mimo, spozierały na nią z zazdrością abo i zgoła przystawały w podle, abych nasycić oczy tym jej wełniakiem pasiastym i sutym, co jak tęczą mazurską mienił się na niej, to na jej czarne trzewiki wysokie, zasznurowane aż po białą pończochę czerwonymi sznurowadłami, to na gorset z zielonego aksamitu, tak wyszyty złotem, że aż się w oczach mieniło, to na sznury bursztynów i korali, co otaczały jej białą, pełną szyję - pęk różnobarwnych wstążek zwieszał się od nich na plecach i gdy szła, wił się za nią niby tęcza.”
Władysław Stanisław Reymont „Chłopi”
POLECAMY szyte pod indywidualne zamówienie, pod wskazane rozmiary, bogato zdobione haftem, mieniące się kolorami, pasiaste ubiory zwane także księżackimi.
Piękno pasiaka łowickiego, uważanego za polski strój narodowy jest powszechnie rozpoznawalnym, wzbudzającym zachwyt i charakterystycznym elementem polskiej kultury ludowej, a jego najstarsze egzemplarze znajdują się w zbiorach wielu muzeów w kraju i za granicą.
Obecnie strój łowicki ma charakter reprezentacyjny i chętnie noszony jest przez kobiety i mężczyzn podczas rozmaitych uroczystości. Piękne hafty i wielobarwne stroje podziwiać można podczas dożynek, wesel, występów zespołów folklorystycznych, festynów, konkursów regionalnych i świąt. Księżacy noszą strój łowicki, podkreślając swe przywiązanie do regionu i jego unikalnego dorobku kulturowego.

